Peynirde “Seçkin” Lezzetler

1 Nisan 2016

Peynirde “Seçkin” Lezzetler

İnsanlık tarihinin en eski besinlerinden olan peynir günümüzde mutfaklardaki önemini korumaya devam ediyor. Öyle ki peynirsiz bir kahvaltı masası düşünülemez. Türkiye’nin önemli peynir üreticilerinden Seçkin Peynircilik de Türk mutfağının ve kültürünün bu özel ve önemli ürününü hak ettiği değeri vererek; katkısız ve hijyenik olarak, kaliteli standartlarda üretiyor.

Çok büyük bir çeşitlilikteki aroma, tat, yapı ve şekle sahip bir grup fermente süt ürünü için kullanılan genel bir isim olan peynir, kelime olarak modern Türkçe’ye Farsça sütten yapılmış manasına gelen panīr kelimesinden geçmiştir. İlk kez Memluk Türkçesinde benir, penir, beynir şekillerinde görülen peynirin, yazılı olarak en eski Öztürkçe karşılığı ise Kâşgarlı Mahmud tarafından yazılan Divânu Lügati’t-Türk’te geçiyor: udma ve udhıtma. Udhıtmak Uygur Türkçesi’nde uyutmak anlamında ve Udhıtma udhıttı, sütü uyutmak, uyumuş süt, peynir anlamında kullanılıyordu. Peynir için farklı Türk lehçelerinde farklı kelimeler kullanıldı: ağrımışık, sogut, kurut, kesük, çökelek, bışlak.

Hayvan midesinde mayalanıyordu

Peynir, kökeni oldukça eskiye dayanan bir yiyecek. Peynir üretimine dair mevcut en eski arkeolojik bulgular M.Ö. 5000 yıllarına ait ve günümüz Polonya’sında ortaya çıkarıldı.

İlk üretimi için önerilen tarih ise M.Ö. 8000 ve 9000 yıllarına uzanıyor. Peynirin ilk olarak Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından yapıldığı düşünülüyor. O zamanlar yiyecekleri saklayıcı özelliği nedeniyle hayvanın derisi ya da iç organları kullanılıyordu. Bu iç organlardan olan midede (işkembe) saklanan sütün buradaki enzimlerle (kültürle) mayalanması üzerine lor haline gelmesi peynirin ilk oluşumu hakkındaki teorilerden biridir.

Antik zamanlarda yapılan peynirin ekşi ve tuzlu olduğu, günümüzdeki feta ve beyaz peynire benzediği tahmin ediliyor. Avrupa’daki peynir üretiminde ise iklimden dolayı daha az tuz kullanılıyormuş. Daha az tuzlu ortamda daha çeşitli faydalı mikrop ve enzim yetişebilmesinden dolayı bu peynirler farklı ve ilginç tatlar içerirler.

Canlı bir ürün

Peynir, süt proteini kazeinin peynir mayası ve peynir kültürü ile pıhtılaştırılması ve bu lor pıhtıdan peynir suyunun ayrılmasıyla elde edilen fermente bir süt ürünü. Peynir altı suyu ayrıldıktan sonra tuzlu peynirler için tuzlama aşamasına geçilir. Tuzlama, peynirin yüzeyine kuru tuzlama şeklinde veya peynir salamuraya daldırılarak yapılabilir.

Takip eden basamak olgunlaştırmadır; peynir taze olarak tüketilebileceği gibi belirli bir olgunlaştırma periyodunu takiben de tüketilebilir. Bu üretim basamaklarına ait teknik parametrelere bağlı olarak çok geniş çeşitlilikte peynir elde edilebilir.

Diğer fermente süt ürünleri gibi peynir de canlıdır. Raf ömrü boyunca peynirin duyusal, yapısal ve kimyasal özelliklerinde çeşitli değişiklikler görülebilir. Bu değişikliklerin minimumda tutulması için peynirlerin genel olarak 6-8 derecelik sıcaklıklarda tutulması gerekir. *

50 yıllık lezzet

Türkiye’nin önemli peynir markalarından olan ve Mopaş bünyesinde faaliyet gösteren Seçkin Peynircilik’in kökeni 50 yıl öncesine kadar uzanıyor. Hayrabolu çarşısı içinde, yaklaşık 250 metrekarelik alanda yaptığı kaliteli ve sağlıklı peynir üretimiyle ün yapmış olan Muzaffer Erdoğru markasının, Mopaş tarafından satın alınmasıyla Seçkin Peynircilik’in de temelleri atıldı.

2005 yılında Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nden 20 bin metrekarelik arsa alarak, üzerine 5 bin metrekarelik fabrika inşa eden Seçkin Peynircilik bir yıl sonra üretime başladı.

Yerel ve butik bir marka olan Muzaffer Erdoğru’yu satın alarak büyüten ve ürün gamını genişleten Seçkin Peynircilik, bu büyüme sürecinde kaliteden asla taviz vermedi.

Bugün klasik beyaz peynir, taze kaşar, eski kaşar, çeçil, dil ve örgü peynirlerin üretimini gerçekleştiren Seçkin, özellikle klasik beyaz peynirde oldukça iddialı.

 

Sadece süt ve mayadan oluşan muhteşem beyaz peynir

Klasik beyaz peynir üretimine ağırlık vererek piyasada fark yaratan Seçkin, üretim aşamasıyla da bir adım önde. Peynir yapımına uygun sütün bulunduğu Tekirdağ bölgesinin köy, çiftlik ve kooperatiflerden tedarik edilen süt oldukça hijyenik merkezlerde toplanıyor. Köyde soğutulan süt soğutulmuş olarak fabrikaya getirilerek peynir yapımına başlanıyor. İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan, sadece süt ve mayadan oluşan beyaz peynirler yaklaşık 10 ay kadar bekletilip tam olgunluk safhasına geldikten sonra raflardaki yerini alıyor.

Seçkin markalı peynir ürünlerini İstanbul dışında Trakya, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde zincir marketlerde, butik satış noktalarında ve şarküterilerde bulmak mümkün.

Sık denetim ile helal ve güvenilir ürünler

Süt üreticisiyle peynir tüketicisi arasında güvenilir ve sağlam bir köprü olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Seçkin Peynircilik, ticaret etiğinin tüm gereklerine göre ve kaliteden ödün vermeden üretim yapıyor. Seçkin Peynircilik’in tesisleri, kendi talebi üzerine Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü tarafından sık sık denetleniyor. Ayrıca sütün köyden alınmasından peynirin fabrikadan çıktığı ana kadar geçen süreç yine özel firmalarca denetleniyor. İki yıldır Helal Sertifikası’na sahip olan Seçkin Peynircilik’in fabrikası Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama kuruluşu (GİMDES) tarafından da sık sık ziyaret edilerek gerekli kontroller sağlanıyor.

Son üç yıldır gerek süt tonajı gerekse ürün çeşitliliği anlamında ciddi adımlar atarak büyümesini sürdüren Seçkin Peynircilik, fabrikaya ciddi bir makine yatırımı yaptı. Yaklaşık 1.500 metrekarelik alana soğuk hava depoları ve yeni depolama yerleri yapan firma ürünlerini artık daha iyi koşullarda muhafaza ediyor.

Üreticiden aldığı emaneti tüketiciye en iyi şekilde ulaştıran Seçkin Peynircilik; katkısız, hijyenik ve kaliteli peynirleri ile damakları şenlendiriyor.

 

* Kaynak: Wikipedia

 

 

Peynir nasıl saklanır?

Soğuk iklimlerde yaşayanlar için, sıcaklığı 6-8 °C civarında bulunan, nem oranı sabit ve havadar kilerler peynir saklamak için idealdir. Ancak şehirde bu imkan yoktur. Bu nedenle peynirler evde buzdolabının alt raflarında ve kapalı şekilde muhafaza edilmeli.

 

Peynir ve sağlık

Sağlıklı hayvan sütlerinden sağlıklı şartlarda üretilen peynir, insan beslenmesinde protein, kalsiyum, mineraller ve diğer besin elemanlarının temin edilmesinde ve sağlıklı yaşamın sürdürülmesinde önemli katkıları bulunur. Bununla birlikte çiğ sütten yapılan peynirlerden Brucella ve Listeria gibi zoonotik enfeksiyonların tüketenlere bulaşması, ayrıca uygun saklama koşullarına uyulmaması dolayısıyla bakteri üremesine bağlı akut barsak enfeksiyonlarının gelişmesi mümkündür. Tuzlu peynir tüketimi hipertansiyon hastalarında risk oluşturabilir.

 

 

Türkiye peynir tüketim ve ihracat rakamları

 

2009      2010      2011      2012      2013      2014 (tahmin)

Toplam yurt içi kullanım (ton)    254 bin 545         459 bin 294         495 bin 422         538 bin 467         571 bin 176         605 bin 460

İhracat (ton)      23 bin 319           18 bin 99              28 bin 676           32 bin 509           36 bin 817           41 bin 696

Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu, TEPGE Hesapları

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.